Blog

Jakie zalety ma nauka w małych grupach?

Nauka jest procesem, który przede wszystkim nie powinien kojarzyć się dzieciom z nieprzyjemnością, czy nudą, a niestety tak często bywa. Ważne jest, by zdobywanie wiedzy wiązało się z miłymi interakcjami. Praca w grupie to tworzenie dziecku takiej przestrzeni, gdzie oprócz nauki, jest kontakt z rówieśnikami. Najkorzystniejsze efekty przynosi zdobywanie wiedzy w niewielkich grupach. Dlaczego?

Klasa, a mała grupa

W szkolnych, dużych klasach zespołowość jest często sprowadzona do rywalizacji pomiędzy jednostkami. Przyczyną tego stanu rzeczy jest głównie ocenianie, co w wielu szkołach jest priorytetem. Tymczasem to nie ocena powinna być motywacją dziecka do zdobywania wiedzy. W niewielkich grupach, na zajęciach dodatkowych, dziecko uczy się pracy w zespole, bez presji indywidualnej oceny, co wpływa na jego miejsce i aktywność w grupie. Uczy się więc pracy w zespole, co jest niezwykle istotne w dorosłym życiu. To w ten sposób dowiaduje się, jak wymieniać się doświadczeniami, argumentami czy pomysłami. To jedna z bardzo istotnych umiejętności, jakich uczą się dzieci w małych grupach, bez poczucia bycia ocenianym. Skupione są dzięki temu na zadaniu i jego rozwiązaniu, a nie na tym, jak wypadną w oczach nauczyciela oceniającego. To wyzwala szersze myślenie.

Mały zespół – wielki efekt

Umiejętność pracy grupowej to nie jedyna zaleta zajęć w małych zespołach. Dzięki moderacji nauczyciela, miejsce nauki staje się przestrzenią, w której dziecko nie musi się obawiać nieprzyjemności i napięć, jakie powstają często między dziećmi. Stworzenie przyjaznej przestrzeni do nauki sprawia, że dzieci i młodzież skupiają się na zdobywaniu wiedzy, motywowaniu się wzajemnym, rywalizacji w dobrej atmosferze, a także chęci pogłębiania wiedzy. To również możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnego wspierania się, tłumaczenia sobie wątpliwości, dzielenia się wiedzą. W grupach kilkuosobowych nauczyciel ma możliwość rozwiania każdych wątpliwości, dostrzeżenia braków w wiedzy, czy niezrozumienia tematu. To sprawia, że nauczyciel jest w stanie wyłapywać błędy i tłumaczyć na bieżąco wątpliwości. Wpływa to na efektywność nauki i możliwość dostosowania materiału do potrzeb uczniów.

Matematyka jest dzieciną nauki, która wymaga zrozumienia. Każdy kolejny poziom zdobywanej wiedzy musi być poprzedzony zrozumieniem poprzedniego materiału. To właśnie często zagubienie tego sprawia, że dzieci przestają lubić matematykę. Praca w małych grupach pozwala wyłapać nauczycielowi te braki i je skorygować, by dalsza nauka stała się łatwiejsza, a matematyka była przyjemnością.

Rekrutacja ruszyła! Zapraszamy do zapisania się na kurs matematyki poprzez kontakt telefoniczny lub email!
Karta zgłoszeniowa