Czego uczy matematyka?
Dodano: 2021-08-15Wiele dzieci w szkołach podstawowych nie przepada za matematyką. Wydaje im się ona trudna i skomplikowana. Wystarczy, że nie do końca zrozumieją jedno zagadnienie, by zaległości zaczęły się nawarstwiać, a zasady wykonywania działań całkiem zaczęły się mylić. Dlatego właśnie podczas nauki matematyki ważne jest systematyczne utrwalanie wiedzy, które otwiera drzwi do zrozumienia kolejnych zagadnień. Regularna nauka matematyki przynosi jednak jeszcze szereg innych korzyści. Jakich? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie!
Nauka logicznego myślenia
Matematyka przede wszystkim uczy poprawnego wnioskowania i logicznego myślenia. Dzieci, które rozumieją zagadnienia matematyczne poruszane na lekcjach, łatwiej radzą sobie też z chemią, fizyką, geografią czy informatyką. Co ważne, rozwiązywanie zadań matematycznych jest świetnym treningiem dla mózgu i pomaga zachować go w dobrej kondycji. Nauka matematyki sprawia więc, że umysł staje się bardziej chłonny również na przedmioty humanistyczne, w tym naukę języków obcych. Rozwiązywanie zadań wymaga skupienia i uczy cierpliwości. Niewielki błąd w zapisie może bowiem sprawić, że nie uda się dokonać prawidłowych obliczeń. Czasami jedno zadanie rozwiązuje się wielokrotnie, jednak satysfakcja po osiągnięciu sukcesu pokazuje, że warto być wytrwałym i krytycznym okiem spoglądać na swój sposób myślenia.
Matematyka w życiu codziennym
Lekcje matematyki dobrze przygotowują też do dorosłego życia. Chociaż może się wydawać, że na co dzień używamy tylko podstawowych działań, co roku wiele osób ma problem z wypełnieniem PIT-a, obliczeniem ilości potrzebnej do remontu farby, czy kwoty, jaką zarobią na bankowej lokacie. A to tak naprawdę zadania, które wykonują dzieci na lekcjach w szkole podstawowej. Bez znajomości podstawowych zasad matematyki problematyczne może okazać się dobranie proporcji w przepisie kulinarnym, a nawet… skorzystanie z kalkulatora (nie zna on zasad kolejności wykonywania działań!). Matematyka przygotowuje dzieci do dorosłego życia, zarządzania domowym budżetem i unikania oszustw finansowych. Bez niej trudno dostać się do dobrej szkoły średniej, na obiecujące studia, a później – znaleźć dobrze płatną pracę.